Dom towarowy w Szczecinie, w którym przed wojną mieścił się szczeciński UFA Palast, po wojnie Dom Towarowy “Posejdon”, a następnie Galeria Centrum i EMPiK. Budynek powstał w 1928, a oddany do użytku był w roku następnym. Obiekty te mieściły się przy alei Niepodległości 60 (daw. Paradeplatz 60).

Familien Kaufhaus

Dom towarowy Familien Kaufhaus należał do nieistniejącej już sieci DeFaKa (Deutsches Familien-Kaufhaus) założonej w 1925. Powstał w miejscu odwachu przy Bramie Portowej należącego do zlikwidowanej Twierdzy Szczecin (w Szczecinie istniał też odwach przy Rynku Siennym). Projektantem nowoczesnego budynku był Max Bischoff. W szczecińskim gmachu DeFaKa mieściły się sklepy, restauracje, kawiarnie, cukiernia, piwiarnia, baru nocny, ogród zimowy i kabaret, m.in. restauracja Alte Wache, kawiarnia Cafe UFA Palast i music-hall. W kinie wyświetlano filmy niemieckie i zagraniczne. Pierwszy film dźwiękowy wyświetlono w 1930, był to film Skandal um Eva. Pierwszym filmem kolorowym wyświetlonym w UFA Palast była popularna komedia Frauen sind doch bessere Diplomaten.
Stanowiąca główną atrakcję domu towarowego sala kinowa mieściła się na parterze budynku. Szczeciński UFA Palast, oddany do użytku w 1929, był jednym z kilu wielkich kin UFA Palast zbudowanych przez niemiecką wytwórnię filmową UFA (Universum Film AG). Najstarszym z takich kin był berliński UFA-Palast am Zoo, największym zbudowany w tym samym roku co UFA Palast w Szczecinie UFA-Palast am Gänsemarkt w Hamburgu (2665 miejsc). Kimo szczecińskie mogło pomieścić ponad 1200 widzów na kilku poziomach.

Dm handlowy Posejdon i Galeria Centrum

W czasie wojny gmach DeFaKa uległ znacznym zniszczeniom w czasie nalotów dywanowych na Szczecin w 1944. W gruzach legło kino wraz z całym skrzydłem od strony Bramy Portowej. Część, która ocalała to skrzydło na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Partyzantów[1][4]. Zniszczeniu uległa modernistyczna fasada, zachował się natomiast szkielet żelbetowy. Po wojnie zachowaną część budynku odbudowano w 1951 jako dom towarowy, wygląd znacznie odbiegał jednak od przedwojennego. Dom Towarowy “Posejdon” został oddany do użytku 31 grudnia 1951 r. a jako całość w roku następnym, był jednym z tzw. PEDET-ów (tj. należał do sieci (Państwowe Domy Towarowe). Nazwę “Posejdon” wybrali dla domu towarowego w 1968 czytelnicy “Kuriera Szczecińskiego”. Charakterystyczny dla budynku był neon z napisem “PDT sprzedaje korzystnie”. W wrześniu 1993 przekształcony został w DT “Centrum”. Następnie przejęła go sieć Galeria Centrum, w budynku mieścił się także EMPiK.
Obiekt całkowicie zamknięto w 2009 roku.

 

Źródło: tekst i zdjęcia – szczecin.fotopolska.eu

Galeria “Dom Handlowy Posejdon”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *