Jezioro Szmaragdowe to magiczne miejsce znane doskonale mieszkańcom Szczecina. Jezioro słynie z niezwykłego koloru wody i urokliwego otoczenia. Legenda o Skarbku – chytrym duszku podziemi – powstała całkiem niedawno (jak na legendę), bo dopiero w 1925 roku (po katastrofie górniczej w kopalni kredy).

 W miejscu dzisiejszego Jeziora Szmaragdowego była niegdyś odkrywkowa kopalnia kredy. Legenda głosi, że Skarbek jak każdy chytry duszek miał ukryty gdzieś skarb. Jednak kosztowności, klejnoty i bogactwo jakie trudno sobie wyobrazić nie spoczywały wcale w kociołku na końcu tęczy, lecz ukryte były w głębi wzgórza w Puszczy Bukowej.Niestety spokój Skarbka zakłócony został, gdy ludzie odkryli, że w lasach bukowych, właśnie koło wzgórza Skarbka znajdują się pokłady kredy. Kreda jako ważny surowiec budowlany, była w cenie, dlatego rozpoczęły się prace górnicze. Gdy 16 lipca 1925 roku kilof górnika trafił w skarbiec leśnego ducha miarka się przebrała. Zdenerwowany Skarbek zdecydował się przeszkodzić górnikom. Duszek lasu zaczerpnął zielonej wody z podziemnego źródła i zatopił kopalnię. W ten sposób kopalnia zamieniła się w jezioro.

Przy dobrej pogodzie wciąż dostrzec można wagoniki kopalniane leżące głęboko pod wodą. Za to skąpy duch lasu odzyskał spokój, którym cieszy się po dzisiejszy dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *